Przewodnik po karmach suchych

żywienie » Przewodnik po karmach suchych

Od kilku lat, będąc już świadomym i doświadczonym hodowcą zaczęłam zgłębiać  temat żywienia psów profesjonalnie. Szkoląc się w tym zakresie, zdobywając wiedzę w kraju jak i za granicą. Obecnie to moja pasja, staram się śledzić wszelkie doniesienia i nowinki w tej dziedzinie. Osobiście wybrałam sposób karmienia swoich psów najbardziej zgodny z naturą, czyli BARF. Jednak moja wiedza jest równie obszerna  w zakresie suchych i mokrych karm. Pozwolę sobie podzielić się z Państwem moją wiedzą i spostrzeżeniami w cyklu artykułów dotyczących żywienia Barfem, suchą jak i mokrą karmą. Artykuły są przystępnym skrótem, który mam nadzieję pomoże Państwu podjąć odpowiednie wybory w zakresie żywienia swoich psów.

Na rynku mamy ogrom karm - lepszych i gorszych. Jak wybrać tą, która będzie dla naszego psa najlepsza ?
Na początek musimy uzmysłowić sobie, że pies jest zwierzęciem mięsożernym i karma powinna zawierać dużą ilość świeżego i suszonego mięsa wiadomego pochodzenia. Szukamy więc karm, których producent informuje nas o tym, mięso jest na pierwszym miejscu w składzie i mamy jego dokładny opis. Omijamy karmy z mączką kostno-mięsną, z zapisami typu "białko pochodzenia zwierzęcego", "mączka jagnięca", "sproszkowany kurczak" itp. Tego typu zapis świadczy o najniższej jakości produktu, często są to surowce odpadowe, nawet dzioby i pazury.
 
Kolejnym ważnym elementem jest dodany wypełniacz. W ostatnim czasie większość karm z górnej półki nie zawiera zbóż, a w zamian zawiera groch i pochodne, soczewicę  oraz ziemniaki. Karmy zbożowe są to karmy najniżej cenione jako produkt dla psów.
Czy  karmy z ziemniakami, grochem  są lepszym rozwiązaniem ? Przez ostatnie lata uważano, że tak. Jednak najnowsze badania pokazują iż zawartość tego typu wypełniaczy ma negatywny wpływ na choroby serca u psów, a dokładnie na DCM (kardiomiopatia rozstrzeniowa). Ma to związek z dużą ilością błonnika, który upośledza wchłanianie tauryny, a ta z kolei jest niezbędna do prawidłowej pracy serca, mięśni.
Zdecydowanie można dostać zawrotu głowy co wybrać, aby nie narazić naszego psa.
Optymalną opcją są karmy z dużą zawartością mięsa, bez zbóż, ale uzupełniana o taurynę. Niewielka zawartość ryżu wydaje się tu nieszkodliwa.
Ale czy takie istnieją ? Która zawartość mięsa jest wystarczająca ?
 
Oto skrócony przewodnik po markach wybranych suchych karm :
 
Karmy najniższej jakości - Chappi, pedigree, friskies, Frolic, Purina Dog Chow
 W naszej opinii karmy kategorycznie nie nadające się dla psów, spożycie tych karm może prowadzić do niedoborów, silnych alergii oraz schorzeń układu pokarmowego :Zawartość zbóż i wypełniaczy sięga nawet 95% karmy.
 
Karmy  zawierające zboża, produkty mięsne nieznanego pochodzenia lub małą zawartość mięsa :
Royal Canin, Eucanuba, Brit Premium, Hill's Science Plan, Purina Pro Plan, Josera, Bosh
Osobiście, nie wybrali byśmy tych karm. Uważamy ich jakość za niewystarczającą, skład budzi wiele wątpliwości i niedopowiedzeń co może oznaczać niską jakość surowców użytą do produkcji. Są to popularne karmy mające często kluby hodowców kusząc  hodowców dobrymi cenami i gadżetami.
 
Karmy z określoną jakością surowca mięsnego i ryżem :
Fitmin, Wybrane pozycje Brit Care, Bozita, wybrane pozycje Mera Pur
Karmy o poprawnie określonym pochodzeniu produktów, zawierające jako wypełniacz sporą ilość ryżu. Karmy nad którymi można się zastanowić, gdyż są przystępne cenowo, nie zawierają zbóż , jak i również kontrowersyjnych ziemniaków czy grochu. Jednak osobiście wolałabym większą zawartość mięsa a mniejszę ryżu. Psu nie powinny zaszkodzić, ale wydawać by się mogło,że nasz pupil zasłużył na coś lepszego.
 
Karmy o wysokiej zawartości mięsa - wypełniacz ziemniaki lub groch :
Purizon, Simson Premium, Farmina ND, Taste of the Wild , Eden, Acana, Wolf of Wildernesse, Wiejska Zagroda, Raw Paelo, Orijen
Sektor karm z najciekawiej wyszczególnionym mięsem, dużą jego zawartością oraz jasno określonym pochodzeniem surowców zwierzęcych. Karmy o dobrych proporcjach, wysokiej jakości surowców, odpowiednio zbilansowanych witaminach i minerałach. Jednak zawierają wspomniane ziemniaki, groch budzące wiele kontrowersji jako dodatek w karmach z powodu upośledzenia wchłaniania tauryny i l karnityny. Być może rozwiązaniem byłaby suplementacja między posiłkami tych związków w przypadku stosowania tych karm. Z ciekawością będziemy śledzić dalsze badania i nowinki na temat zawartości ziemniaków i grochu w karmach. 
 
Karmy warte uwagi :

- Pokusa - seria karm polskiej firmy Pokusa, o dobrze dobronachych propocjach, dużej zawartości suszonego i świeżego mięsa, nie zaiera kurczaka, jako wypełniacz użyte są ziemniaki jednak karma ta jest dodatkowo wzbogacona o taurynę jako nieliczna na rynku, uważamy ją za bardzo ciekawą propozycję.

 
- Alpha Spirit 7 days - w mojej opinii jedna z najlepszych pozycji na rynku. Zawierająca aż 85 % świeżego i różnorodnego mięsa, pozostałe 15 % to jaja, warzywa, owoce, zioła,
Doskonale dobrane witaminy, minerały jak i dobra zawartość tauryny i l karnityny. Proces przygotowywania karmy podczas zimnego tłoczenia to kolejny atut tej karmy.
 
- Alpha Spirit  Wild Fish - równie ciekawa propozycja Alpha Spirit tym razem karma sucha miękka - ta formuła jest często bardziej smakowita dla psów. Zawiera 85 % świeżych ryb,
pozostałe 15 % to jaja, warzywa, owoce, zioła.Doskonale dobrane witaminy, minerały jak i dobra zawartość tauryny i l karnityny. Proces przygotowywania karmy podczas zimnego tłoczenia to kolejny atut tej karmy.
 

- Primal Spirit Wild Wathers - kolejna propozycja firmy Alpha Spirit również jest to karma sucha miękka. Karma przystępna cenowo o wysokiej jakości. Zawartość świerzego miesa i ryb to 70%, niska zawartość ryżu , warzywa, owoce i zioła.  Równie dobra kompozycja suplementów jak w w/w karmach. Podobnie jak poprzednie 2 karmy jest przygotowywana podczas tłoczenia na zimno. Technologia TENDERIZE - hydrolizowane składniki minimalizujące ryzyko wystąpienia alergii. Bardzo ciekawa propozycja w stosunku jakości do ceny.

- O'Canis - to karma polska, niskoprzetworzona, pieczona.  Propozycje tej firmy z jeleniem i kangurem szczególnie skierowane są do psów borykających się z alergiami, dając doskonałe efekty. Karma zawiera dużą  ilość świeżego i suszonego mięsa, zawiera groch, ale zaledwie 3%, pozostałe składniki to polskie warzywa, owoce i zioła.  Propozycja warta uwagi.


 

 

Facebook