Dogoterapia
o rasie » Dogoterapia
Dogoterapia inaczej zwana kynoterapią jest formą terapii wspomagającą rehabilitację, psychoterapię oraz edukację.
To najbardziej naturalny sposób wykonywania trudnych, czasem mozolnych ćwiczeń z pomocą psa. Główne jej działanie polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, która umożliwia szybszy postęp leczenia oraz wpływa korzystnie na rozwój psychiczny i społeczny dziecka.
Towarzystwo psa motywuje dziecko do podejmowania działań, wprowadza spontaniczność, radość, zwiększa wiarę we własne możliwości oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Nauka oraz wykonywanie ćwiczeń jest dla dziecka zabawą, a nie przymusem!
Zajęcia z dogoterapii również:
- usprawniają komunikację
- usprawniają funkcje motoryczne
- usprawniają umiejętność poruszania się na wózku
- usprawniają umiejętność koncentracji uwagi
- dostarczają możliwość relaksacji
- podwyższają samoocenę
- redukują lęk
- obniżają poczucie samotności
- zwiększają zasoby słownictwa, wiedzy
- ćwiczą pamięć
- ułatwiają funkcjonowanie w grupie
- ułatwiają interakcję z innymi
- dostarczają rozrywki
- pobudzają zmysły
- otwierają na świat i zwiększają empatię
Springery w dogoterapii sprawdzają się bardzo dobrze. Są psami towarzyskim, posłusznymi, opanowanymi oraz inteligentnymi, co za tym idzie szybko przyswajają wiedzę. Cechą charakterystyczną tej rasy jest to iż, nie należą one do psów, które wymagają jednego właściciela, wręcz przeciwnie z dużą łatwością nawiązują kontakt z obcą osobą lub zwierzęciem, nie przejawiając przy tym zachowań agresywnych. Ze względu na ich zastosowanie w łowiectwie nie okazują chęci dominacji co oznacza, że potrzebują przewodnika, któremu ufają bezgranicznie. Są psami mało hałaśliwymi, łagodnymi i radosnymi. Uwielbiają towarzystwo, zabawę z dziećmi, wykazując przy tym dużo cierpliwości oraz akceptacji. Dużym pozytywem tej rasy jest wysoki poziom przejawianej empatii, z racji czego potrafią szybko adaptować się do danej sytuacji bądź osoby.
Należy jednak pamiętać, że charakter psa jest cechą indywidualną, dlatego przy wyborze przyszłego psa "dogoterapeuty" powinno zbadać się jego predyspozycje pod kątem dogoterapii. Pod żadnym pozorem nie wolno wybierać psa "na oko" !
Nazywam się Marika Wolniak, jestem psychologiem. Moja przygoda z dogoterapią zaczęła się w 2008 roku. W trakcie studiowania we Wrocławiu nawiązałam kontakt z Fundacją Dogolandia. Tam właśnie odbyłam szkolenie dotyczące podstawowych metod pracy z zakresu dogoterapii - i co najważniejsze miałam niewątpliwą przyjemność poznać Katkę Szmorag oraz towarzyszącą jej "Suzę", angielskiego springer spaniela. Miałam możliwość obserwowania Suzy podczas zajęć z dziećmi. Była cierpliwa, radosna, wyrozumiała, chętna do zabawy, spokojna oraz delikatna. To było niesamowite, wręcz trudne do opisania. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie !!! Urzekła mnie nie tylko swoim wyglądem, ale również niesamowitym charakterem.
W tej chwili jestem szczęśliwą właścicielką "Sisi", która jest oczywiście ANGIELSKIM SPRINGER SPANIEL- em. W sierpniu 2010 roku pojawiła się u mnie w domu, rozkochała wszystkich w sobie bardzo szybko. Stała się moim prawdziwym przyjacielem. Zaczęłam przygotowywać ją do roli psa terapeuty. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie dość dużo sukcesów z których jestem bardzo dumna ! Bardzo szybko się uczy, jest inteligenta, towarzyska oraz "całuśna", dzieci ją uwielbiają a ona je. Świetnie odnajduje się w roli psa terapeuty, uczestniczy m.in w zajęcia edukacyjnych i zabawach prowadzonych w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz zajęciach indywidualnych z dziećmi. Sisi również pracuje w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym, gdzie pomaga dzieciom nie tylko w rehabilitacji, ale również umila pobyt w szpitalu. Najważniejsze jest jednak to, że nasz "duet dogoterapeutyczny" sprawia zarówno Sisi, jak i mi bardzo dużo radości i przyjemności. Prowadzenie zajęć dogoterapeutycznych to połączenie tego, co kocham robić najbardziej tzn. pomoc dzieciom, praca z nimi oraz najwierniejszym przyjacielem na świecie, psem !!!
Tekst: psycholog - Marika Karioka Wolniak
Marika jest dumną właścicielką "Sisi" Lordsett ALWAYS ON MY MIND, która przeszła pozytywnie testy pod kątem dogoterapii :)
Aż kilkanaście psów z przydomkiem Lordsett jest psimi terapeutami i przeszło testy dogoterapii, z czego jesteśmy bardzo dumni.