Pielęgnacja springera

o rasie » Pielęgnacja springera

Springer spaniel angielski to rasa o włosie miękkim, "lejącym" i średniej ilości podszerstka. Szata ta wymaga pewnych zabiegów kosmetycznych, aby nasz pies wyglądał szlachetnie i elegancko. W tym artykule postaramy się przybliżyć sposoby pielęgnacji sierści, uszu i zębów, aby nasz pupil cieszył się pięknym, zadbanym wyglądem. Mamy nadzieję, że rady wynikające z naszego wieloletniego doświadczenia będą dla Państwa pomocne.
 

Strzyżenie - springer spaniel angielski to rasa wymagająca strzyżenia, aby nasz piegus był dla nas powodem do dumy oraz jest elementem pielęgnacji. Nasze szczenięta przyzwyczajane są do tego zabiegu już od pierwszych tygodni życia. Aby maluch nie zapomniał tego, co wyniósł z hodowli należy pamiętać o regularnych wizytach u groomera co ok. 1,5 miesiąca. Można też nauczyć się samemu tej czynności. Ważne jest aby korzystać tylko ze sprawdzonych salonów, które mają doświadczenie w strzyżeniu springerów. Nabywcom naszych szczeniąt zawsze pomagamy trafić do odpowiedniego groomera praktycznie w całej Polsce.

Czyszczenie zębów - psy wszystkich ras, z wiekiem, mają problemy z osadzaniem się kamienia nazębnego. Wbrew panującej ogólnie opinii, psy jedzące suchą karmę mają większy problem z czystością jamy ustnej niż też jedzące surowe mięso i kości. Jedząc surowe mięso i kości, pies zaczyna wytwarzać inne pH w swoim przewodzie pokarmowym, a dzięki temu resztki jedzenia pozostające na zębach są szybciej trawione. Jednak zadbać o zęby należy zarówno u tych psów, które jedzą suchą karmę, jak i u tych żywionych wg. BARF (surowe mięso i kości).
Bezwzględnie najlepszym sposobem na pozbycie się kamienia nazębnego jest metoda mechaniczna, czyli jeśli nasz springer dostanie odpowiednie "coś" do gryzienia. Najlepiej do tego nadają się duże kości wołowe lub cielęce w formie surowej. Kość powinna być na tyle duża, aby pies nie mógł zjeść jej w całości, a jedynie obgryzać przez 2-3 godziny. Taką kość można bez problemu zamówić w sklepie mięsnym. Podawanie takiej kości raz w tygodniu prawie całkowicie wyeliminuje problem z kamieniem nazębnym. W przypadku bardzo zaawansowanego kamienia nazębnego początkowo kość należy podawać 2-3 razy w tygodniu. Ten sposób pozbywania się kamienia jest bardzo skuteczny, a do tego przynosi wiele frajdy springerom :)

Ach te uszy ... - springer spaniel angielski ma długie ucho, z długim włosem. Kanał ucha jest również zasłonięty przez płat ucha co utrudnia wentylację i dopływ powietrza. Aby dopływ powietrza był ułatwiony należy regularnie strzyc uszy u nasady ucha oraz wewnątrz. Należy też pamiętać i przyjąć do wiadomości, że wnętrze ucha u spaniela praktycznie nigdy nie jest całkowicie czyste. Delikatna wydzielina jest zjawiskiem fizjologicznym. Ucha nie należy nadmiernie czyścić, wpychać palca z watą lub patyczków. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wacikiem lub wilgotną chusteczką zewnętrzną część ucha. Niepotrzebna ingerencja w naturalną florę bakteryjną może wręcz zaszkodzić zamiast pomóc. Należy pamiętać o osuszaniu ucha (np. ręcznikiem) po wodnych szaleństwach od których nie stronią springery.
Jeśli w uchu zacznie pojawiać się niepokojąca nas brunatna wydzielina, warto wypróbować jeden z płynów do czyszczenia uszu zawierających chlorhexydrynę np. Canor lub Otoprof. Nie stosujemy płynów jeśli nie ma nadmiaru wydzieliny ! Natomiast bolesność ucha, trzepanie głową, nadmierne drapanie po uchu są absolutnym powodem do niezwłocznej wizyty u weterynarza ! Na przestrzeni lat, nie ingerując bez potrzeby, nie mieliśmy większych problemów z uszami u naszych springerów.
A co z pięknym włosem ? Na pewno springerowe uszy przyniosą nam wielokrotnie rzepy, patyczki i inne dziwne rzeczy ze spaceru :) Oczywiście należy wyczesać takie ucho, najlepiej używając sprayów ułatwiających rozczesanie (np. Moisturizing Coat Protector & Enhancer firmy 1 ALL Systems), czesanie na sucho powoduje niepotrzebne wyrywanie włosów. Pamiętajmy również o ochronie włosów podczas jedzenia. Jeśli nasz springer włoży uszy w swoją miskę pełną jedzenia to z pewnością pachnąca jedzeniem sierść będzie niezwykle kusząca. Kończy się to nierzadko obgryzieniem długich uszu. Pomóc w tym nam może specjalna, spanielowa miska, która jest wyższa i węższa niż standardowa, dzięki temu pies wkłada sam pysk do miski nie mocząc uszu. Jednak jedynym w 100% skutecznym sposobem jest zakładanie snoods (rękaw materiałowy) podczas jedzenia. Wówczas nasz pies nie ma możliwości "utopienia" uszu w jedzeniu. Koszt zakupu takiego snoodsa to ok. 10 - 20 zł.


Szczotkowanie - włos u springer spaniela angielskiego nie ma bardzo dużych tendencji do kołtunienia się, jednak mimo wszystko wymaga regularnego czesania. Po spacerach zawsze należy sprawdzić sierść i wyczesać ją z rzepów i patyczków. Szczotkowanie należy również powtarzać 1-2 razy w tygodniu, aby pozbyć się martwego włosa i rozczesać długie partie włosa na uszach, łapach, pod brzuchem, na przedpiersiu i pod pachami. Do tej czynności najlepiej nadaje się szczotka typu "pudlówka" (szczotka druciana bez kulek na końcach) oraz spray ułatwiający rozczesywanie (np. Moisturizing Coat Protector & Enhancer firmy 1 ALL Systems ). Aby włos na grzbiecie był błyszczący i zadbany dodatkowo warto używać trymera typu "grabki" (firmy Mars - 19  zębów). Trymera używamy tylko do grzbietu, boków i ud, wyczesując nim martwy podszerstek. Czynność tę wykonujemy dodatkowo podczas cotygodniowego czesania.
Ważną rzeczą jest, aby przyzwyczajać szczenięta do czesania. Mimo, że maluch nie ma jeszcze długiego włosa i nadmiaru podszerstka, to pamiętajmy, że wypadałoby czesać go kilka razy w tygodniu nagradzając smakołykiem po zakończeniu czynności :)


Kąpiel - najprostszą zasadą, której zawsze się trzymamy jest - "kąpiemy psa zawsze kiedy jest brudny". Oznacza to, że jeśli nasz pies kąpany był w poniedziałek, a we wtorek wrócił ze spaceru i kąpieli błotnej to czeka go również kąpiel wtorkowa, ale jeśli przez ostatni miesiąc była piękna pogoda i nasz springer jest czysty to nie ma specjalnej potrzeby kąpania. Należy podkreślić, że brudny włos kołtuni się bardziej niż czysty, więc warto we własnym interesie dbać o czystość sierści. Ułatwi to nam pracę podczas rozczesywania. Kąpiąc psa należy używać kosmetyków tylko dobrych, sprawdzonych firm, które są na bazie naturalnych składników. Osobiście mogę polecić dwie firmy kosmetyczne z których korzystamy - #1 ALL System ,Plush Puppy, Pure Paws, Cowboy Magic, PSH. Na pewno znajdziecie Państwo wiele produktów tych firm i obszerne opracowania jak ich stosować.
Szampon - każda z tych firm ma w swojej ofercie szampon do codziennej pielęgnacji, są szampony delikatne, a za jednym razem doskonale myjące. Warto też zakupić odżywkę, która nawilży i odżywi włos. W przypadku przygotowania do wystaw potrzebne będą również kosmetyki do stylizacji. Dla ułatwienia przy układaniu włosów bardzo przydatne jest "ubranko wystawowe", które zakładamy po wykąpaniu i wysuszeniu. Ubranko jest rzeczą absolutnie niezbędną w przypadku psów wystawowych, ale również przydatną do domowego użytku, aby pies po kąpieli wyglądał błyszcząco i schludnie.
Poniżej podaję link do sklepu Oh MY PuPPY , gdzie w jednym miejscu znajdziecie Państwo możliwość kupienia kosmetyków różnych firm w formie rozbiórek. Czyli z dużych galonów są one rozlewane do bytelek od 100 do 500 ml. Taka forma daje nam możliwość zakupu w tańszej cenie ulubionych produktów jak i wypróbowania różnych kosmetyków kupując małą pojemność.

Uwaga na kleszcze - od początku marca do czasu kiedy zaczynają się temperatury ujemne ogromnym zagrożeniem dla naszych psów są kleszcze. Kleszcze przenoszą dwie, wyjątkowo niebezpieczne choroby - babeszjozę i boreliozę. Najlepszą bronią na te insekty jest zabezpieczanie psa. Na rynku istnieje cała masa środków zabezpieczających w kroplach lub obroże przeciw kleszczowe. Środki w kroplach działają 3-4 tygodnie, należy pamiętać o regularnym ich stosowaniu. Nie wolno kapać psa 2 dni przed ani 2 dni po zastosowaniu preparatu. Krople są bezpieczne dla psa jak i dla domowników. Należy kupować je tylko u weterynarza. Tańsze środki dostępne w sklepach zoologicznych nie są tak skuteczne. Można stosować również obroże, które maja dłuższe działanie (5 - 7 miesięcy). Obroże jednak są nie wskazane przy więcej niż jednym psie (istnieje ryzyko lizania obroży) oraz jeśli w domu są małe dzieci. Najbardziej skutecznymi preparatami są tabletki bravecto, simparica. Mają one swoich zwolenników i przeciwników.
Jeśli zauważymy u psa utratę apetytu w połączeniu z apatią i wysoką temperaturą to niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć babeszjozę. Brak szybkiej reakcji może być dla psa śmiertelny !

Pomocne linki:
Sewing - sklep ze sprzętem do strzyżenia
1 All System - amerykańska firma kosmetyczna
Plush Puppy - australijska firma kosmetyczna
OH MY PUPPY - sklep z kosmetykami

Facebook