Prawdy i mity o springerach

o rasie » Prawdy i mity o springerach

1. Spaniele są agresywne
Ten mit często przypisywany jest wszystkim spanielom, a ras spanieli mamy wiele i każda ma swoją specyfikę i potrafi się różnić diametralnie. Złą opinię spaniele zawdzięczają cocker spanielom, które wiele lat temu miewały problem z temperamentem. Springer Spaniel Angielski to zupełnie inna rasa i nie należy ich utożsamiać z cocker spanielem mimo iż obie rasy mają w nazwie spaniel i są spokrewnione :) Zrównoważony i dobrze wychowany springer nie ma problemów z agresją.
 
2. Springer kocha pływać
Zdecydowanie tak. Jest to rasa lubiąca wodne igraszki, aportowanie z wody oraz wszelkie szaleństwa w mokrej postaci. Niezależnie od pogody i temperatury wody, springer nie przepuści kąpieli mając w zasięgu wzroku "kawałek wody " ;)
 
3. Springer to wiecznie głodny pies
I tak i nie :) Prawdą jest, że większość przedstawicieli tej rasy ma spory apetyt i nierzadko kradną dobrocie z kuchennego blatu. Ale bywają też niejadki.
Szczególnie dorastają szczenięta miewają problem z apetytem.
 
4. Springer potrzebuje dużo ruchu
Tak jest to pies dla rodzin lubiących spędzać czas aktywnie. Wymaga codziennej dawki ruchu aby być szczęśliwym i zrównoważonym psem.
 
5. Springer spaniel cieszy się dobrym zdrowiem
Zdecydowanie, jest to rasa ciesząca się dobrym zdrowiem. Średnia długość życia tej rasy to 12-13 lat, ale nierzadko są u boku swoich właścicieli dłużej.
Aby nasze szczenię cieszyło się dobrym zdrowiem jego rodzice powinni mieć badania w kierunku dysplazji stawów biodrowych, kliniczne badanie oczu wraz z gonioskopią.
Dobrze również aby mieli badanie DNA dotyczące fukozydozy lub pochodzili z linii wolnej od tej choroby.
 
6. Springery często mają chore uszy
Jest to rasa z długim uchem, które ma utrudniony dostęp powietrza co sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Stany zapalne uszu się zdarzają, jednak nie są nagminne.
Podstawą jest odpowiednia dieta i właściwa pielęgnacja ucha, o której powinien informować hodowca .
 
7.Springer ucieka na spacerach
Jest to bez dwóch zdań rasa myśliwska, jednak od zawsze specyfiką pracy springera była współpraca z przewodnikiem na krótkim dystansie. Dlatego nie ma on naturalnych predyspozycji do ucieczek czy też pracy na dużej odległości od przewodnika. Podstawowa nauka posłuszeństwa jest wystarczająca dla springera, aby odwołać go podczas spaceru.
Pamiętajmy jednak, że pies każdej rasy instynktownie będzie gonił przebiegające dzikie zwierzę czy też uciekającego obcego kota.
 
 
8. Springer jest absorbujący
Springer spaniel to rasa bezgranicznie zapatrzona w swych opiekunów. Człowiek jest mu potrzebny do pełni szczęścia. Zdecydowanie będzie chodził za nami krok w krok i spędzał najchętniej czas tam gdzie jego rodzina. Dzięki temu jest zawsze gotowy do wykonywania poleceń i bardzo łatwo się szkoli. Nawiązuje również głęboką więź ze swoim opiekunem, ale nie ma problemów gdy opiekę nad nim sprawuje zaprzyjaźniona osoba podczas naszego wyjazdu.
Jednak od wieku szczenięcego powinien być przyzwyczajony do spędzania czasu bez opiekunów, aby nie wystąpił problem lęku separacyjnego.
 Nie jest to pies dla osób, które szukają psa niezależnego o kociej naturze.
 
9. Springer ma kłopotliwy włos.
Tu również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Włos springera, jest długi i jedwabisty w dotyku, wypadający okresowo, bez nadmiernego podszerstka. Oznacza to, że nie jest bardzo kłopotliwym włosem w mieszkaniu, nie wbija się w kanapy i ubrania. Jednak wymaga stałej pielęgnacji. Czesania, systematycznych kąpieli i wizyt co ok. 2 miesiące u odpowiedniego groomera.
Facebook